Akşamdan Kalma Olanlara 9 Öneri

Malum yeni yıl gecesi yaklaşıyor. Davetlerde veya evde alkol almayı düşünüyorsanız ilk önce yapmanız gereken; fazla içmeyin ya da hiç içmeyin 🙂

Aman 1 tane içtik, 2, 3, 4, 5 bişşş, sonrası yokkk…..

Sonra sabah kalktığınızda, başınızda şimşekler çakarken, yattığınız yerin hala çarkıfelek gibi döndüğü, damarlarınızdan kanın çekilmiş gibi eklem yerlerinizin ağrıdığı bir sabaha uyanabilirsiniz. Akşam en son neredeydim derken. Uyandıktan sonra, yüzünüzü yıkamaya gittiğinizde aynadaki kişiden korkabilirsiniz. Tüm gün kendinize küfürler sayarsınız…

Emin olun bu kadar şirin olmayacaksınız.

Eee içtik ne yapalım, sen bize bu saatten sonra bu enkazı nasıl kaldırırız onu söyle, zaten başım çatlıyor dediğinizi duyar gibiyim. İlk önce üzerinizdeki pis kokudan kurtulmak için güzel bir duş. Bazı yazdığım tarifler her evde olmayabilir. Siz geceye gitmeden bir gün önce bunları hazır edin.

Akşamdan Kalma Olanlara 9 Öneri

1.Su İçin

Ertesi gün su içmeyin derler. Aşırı içilen bira, cin, vodka, rakı vücudunuzda su kaybına neden olur. Sabah kalktığınızda baş ağrısının nedeni vücudun susuzluğudur. Günlük 2,5- 3 litre su tüketerek, sıvı kaybı yaşamış bünyenizin toparlanmasını sağlayın.

2. Avokada Tüketin 

Avokado, karaciğerin vücuttan toksinleri temizlenmesi için gerekli olan “glutation” üretimine yardımcı olur ve toksinlerin atılmasını sağlar.

3.Zencefil

Zencefili buzlu ya da sıcak çay olarak içebilir ve içerdiği yüksek antioksidan sayesinde vücudunuzu temizleyebilirsiniz. Öncesinden bir şeyler yemeli ya da zencefili başka bir destekle karıştırmalısınız. Yoksa mideniz yanabilir.

Hem karaciğerinizi desteklemek için. Arınma içeceği hazırlayın: 1 litre suya, 5 gram rezene, 5 gram zencefil, 1 demet maydanoz, 1 bütün limon suyu, 2 adet kabuk tarçın ekleyip bir çay hazırlayın ve bunu öğün aralarında tüketin.

4. Greyfurt  Yiyin

Greyfurt, içeriğinde bulunan yüksek miktarda “C vitamini” ve “antioksidanlar” sayesinde karaciğerin hem doğal yolla hem de hızlı bir şekilde zararlı maddeleri atmasına yardımcı olur.

 

5.Nane Çayı

Nane çayı tüketin. Nane çayı, midedeki ekşimeyi yatıştırıp rahatlatır ve hazımsızlığı giderir: 3-4 parça taze naneyi tepsiye serin ve çıtır çıtır olana kadar kurutun. 1 demlik kaynamış suya 2-3 çay kaşığı nane ekleyip 10-15 dakika beklettikten sonra tüketin. Ya da hiç uğraşmayın marketler de hazır sallama nane çayı alın .

6.Yumurta

Yumurtanın içindeki bir amino asit olan sistein vücuttaki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Sistein aynı zamanda alkolün mide bulantısı ve baş ağrısı gibi etkilerine sebebi Asetaldehit adlı toksinin de en büyük düşmanı. Yani baş ağrısı ve mide bulantısından kurtulmak için yumurta şart.

 

7.Gazlı Kahverengi İçecekten İçin

Tatlı, kafeinsiz soda içmek, akşamdan kalma süresince çok fazla işe yarayabilir. Gıda ve Fonksiyon (Food and Function)  dergisinde yayınlanan 2013 tarihli bir çalışmada, Çinli araştırmacılar, bu içeceğin akşamdan kalma belirtileri için suçlu olduğuna inanılan aldehit dehidrogenaz (ALDH) işleme yeteneğimizi hızlandırarak, vücudumuzun alkolü metabolize etmesine yardımcı olduğunu keşfetti.

İçerken yataktan kalkmayı unutmayın!

 

8. Kahve ve Aspirin

Kahve ve aspirin vücut geliştiricilerin ,egzersiz öncesi kullandığı  yağ yakımına yardımcı olduğu söyleniyor. Ayrıca bu ikilin akşamdan kalma haliniz de işe yarıyor.  Büyük ihtimalle aspirinin kanı sulandırdığı için oksijenin vücutta daha çabuk dolaşmasını ve alkolün atmasına yardımcı olmasına sebep olabilir. Tabi ki kalp vs problemleri olanların kesinlikle içmemesi gerekir. Zaten böyle bir problemin niye alkol alırsın?

9. Egzersiz yapın.

Böylece kan akışınız hızlanır ve kalp ritminiz de yükselir.En güzeli temiz hava da yürüyüş …

BONUS

  • Şarabın 100 ml’si 83 kalori var.
  • Votka ve romun kalorisi 231 oranında.
  • Rakı da kalorisi en yüksek içecekler arasında. 100 ml. rakının kalorisi 251,
  • viskinin ki 250.
  • Biranın kalorisi ise 43.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: