Chia Tohumu Nedir? Zayıflamak için Nasıl Kullanılır?

Chia tohumu, çok uzun zaman önce Dr. Mehmet Öz’ün canlı yayın da anlatmasıyla Türkiye sularına girdi. Uzun zamandır aklımın köşesin de deneyip denememekte kararsız kaldığım, hatta gıcık olduğum besin grubudur. Gıcık olma sebebim kesinlikle ürünün kendisinden değil. Bir anda herkes chia kullanır olması. Her yerde chialı puding, chialı detox suyu vs. Sosyal medyalarda gezerken ünlülerin nasıl chia ile zayıfladığı başlığını görüp anında kapattığım yazılardı…

Moda olan yiyeceklere neden gıcık olduğum konusunu da arada kaynatayım. Sonra chia ile internet üzerinde araştırdığım bilgileri sizlerle paylaşacağım. Tabi bugün alıp denedim onu da yazmadan geçemem…

Tansu Çiller, güzelliğini kuş burnu çayına borçlu olduğunu söyledikten sonra bir an da Türkiye’de kuş burnu çayının fiyatı tavan yapmıştı. Hatta o moda akımına bizim ailemizin de dahil olduğu ve benim tadını hiç sevmediğim çaydır. Sonra bu moda akımlarıyla altın çilek, kinio, yaban mersini, goji berry gibi adını hiç duymadığımız besinlerle karşılaştık. Neden? Hep biz kadınların zayıflama sevdasından! Hiçbir zayıflama ürünü veya besini siz hareket etmedikçe etkili olmaz veya sabah chialı sütünüzü içtikten sonra akşam bir baklavadan bir şey olmaz demekle za-yıf-la-ya-maz-sı-nız. Arkadaşlarınızla buluşup kahve ve çayın yanın da yediklerinizi saymıyorum…

Bu sabah sevgili chia ile ilgili makaleyi okuyunca, artık arkadaşla tanışma zamanı geldiğine karar verdim. Chia beni al dermiş gibi markette sarı etiketliydi. Nasıl tüketeceğimi araştırırken onca tarif arasında, yoğurtla ve balla karıştırmaya karar verdim.

 • 2 çorba kaşığı chia
 • 1 su bardağı yoğurt
 • Pudra şekeri yerine ben bal ekledim.
 • 1 saat beklettim. Tadı fena değil ama bu tohumdan zevk alacağım aklıma gelmemişti. (önyargılarrrr ) Belli bir süre bekleyince jölemsi bir kıvam alıyor.
 • Yerken tohumun çıtlatılması en çok hoşuma giden tarafı. Büyük ihtimalle jölemsi kıvamından dolayı sizi tok tutuyor. Bu özelliği de size fazla bir şey yedirmediği için zayıflamaya yardımcı olabilir.
 • Doktorlar günde 48 gr. dan fazla tüketilmesin demiş.
 • Ben uzman değilim sadece araştırmayı severim.
 • Bu kadar çene yeter gelelim chianin faydalarına …

Omega-3 yönünden zengin ama kaliteli omega değil. Kaliteli omega-3 istiyorsanız soğuk su balıkları, somon, ton, uskumru ve levrek gibi balıklar tüketmelisiniz. Öff yanına da şöyle güzel yeşil salata… Yine kolay erişebileceğimiz keten tohumu ve semiz otundan da chia tohumu değerinde omega-3 alabilirsiniz.

Chia Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 486
Toplam yağ 31 g
Trans yağ 0,1 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 16 mg
Potasyum 407 mg
Karbonhidrat 42 g
Diyet Lifi 34 g
Protein 17 g
A Vitamini 54 IU C Vitamini 1,6 mg
Kalsiyum 631 mg Demir 7,7 mg
B12 vitamini 0 µg Magnezyum 335 mg

Hemen sözlük bilgisini de yapıştıralım!

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

 • Esansiyel yağ asitleri bakımından zengin olan chia tohumları yüksek tansiyonu düşürür ve kalp-damar sağlığı için en iyisidir.
 • Şeker hastaları için Chia tohumları sağlık açısından yararlıdır, kan şekeri seviyelerini stabilize eden bir yeteneği vardır.
 • Chia tohumları anti-enflamatuar özellikleri romatizmalı hastalar için yararlıdır. Bu durum ile bağlantılı ağrı ve enflamasyon, azaltmada etkili olduğu tespit edilmiştir.
 • Chia tohumları metabolizmayı artırır ve aynı zamanda yağsız kas kütlesini artırır. Zengin besinli gıdalardan biridir, ama kalorisi düşüktür. Yani, chia tohumu kilo kaybı ve kilo bakım programları için kullanılır.
 • En önemli chia tohumları sağlık faydalarından biri de beynin işlevini iyileştirmede yardımcı olmasıdır. Esansiyel yağ asitleri, verimli sinir iletimini destekler.
 • Chia tohumları vücutta enerji üretimini arttırdığı bilinir.
 • Fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzı ile insanların bu tohumlardan istifade edilebilir.
 • Chia tohumları omega-3 yağ asitleri ayrıca vücudun yanı sıra kalp için iyi olan omega-3 yağ asitleri gibi kalbinizin sağlığını korumaya yardımcıdır. Ayrıca, omega-3 yağ asitleri, en yüksek bitkisel kaynağının bir tanesidir.
 • Omega-3 yağ asitleri, vitamin A, vitamin d, E vitamini ve K vitamini, hem yağda çözünen vitaminlerin, daha iyi emilimi için de gereklidir.
 • Mineraller ve vitaminler ile birlikte antioksidanlar genç tutmak ve daha genç görünmesini sağlar, saç ve cilt bakımı için kullanılabilir.
 • Sindirim sisteminde toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur.
 • Chia tohum tüketen bir diğer avantajı da fiber içeriği kolayca sindirilebilir olmasıdır ve pürüzsüz bir sindirim sistemi korumaya yardımcı olur.
 • Chia tohumları gibi kolayca orijinal tatlara zarar vermeden çeşitli tariflerde kullanılabilir, çok güçlü bir tadı yok.
 • Kısacası, chia tohumları yüksek multi-besin dolu sağlıklı gıdalar listesinde önemli yerdedir.

Chia Tohumunun Yan Etkileri Nelerdir?

Chia Tohumu Yan Etkisi – Şişkinlik: Chia tohumunun en yaygın yan etkilerinden biri gaz problemidir. Chia tüketimini sınırlamak bu problemi önleyecektir.

Chia Tohumu Yan Etkisi – Gebelik Sorunları: Hamile bayanlar chia tüketimini durdurmalıdır. Bazı araştırmalar hamile kadınların chia tüketimini zararsız görse de bebek sağlığı için hamilelik ve emzirme sürecinde chia tohumu tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Chia Tohumu Yan Etkisi – Yüksek Trigliserit: Chia tohumları yüksek trigliserit sorununu şiddetlendirebilir. Eğer trigliserit ile ilgili sorunlarınız var ise chia tohumunu tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Chia Tohumu Yan Etkisi – Prostat Kanseri: Chia tohumu araştırmalara göre prostat kanserine neden olabilmektedir. Yüksek miktarda alfa-linolenik asitleri içermekte olduğu için prostat kanseri riskini taşır.

Chia Tohumu Yan Etkisi – Alerjik Reaksiyonlar: Chia tohumları bazı hastalarda alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Eğer hardal ve hardal tohumuna karşı alerjiniz var ise, muhtemelen chia tohumuna da alerjiniz vardır. Bu durumda chia tohumunu tüketmemek en iyisidir. Alerjik reaksiyon belirtileri olarak gözlerde sulanma, bulantı, kusma, deri döküntüleri, ürtiker, nefes darlığı, ağız şişmesi, boğaz şişmesi sıralanabilir. Reaksiyon şiddetli ise anaflaktik çarpmasına neden olabilir. Eğer hızlıca tedavi edilmezse ölüme de yol açabilir.

Chia Tohumu Yan Etkisi – Bağımlılık Riski: Chia tohumları bağımlılık haline gelebilir. Küçük miktarlarda ve tüketmelisiniz. Bağımlılık halinde büyük miktarlarda tüketimi zarar verebilir.

Chia Tohumu Yan Etkisi – İlaç Etkileşimleri: Chia tohumu bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Örneğin kan basıncı, kan incelmesi ve insülin direnci üzerindeki etkileri kötüdür. Eğer tansiyon ve diyabet tedavisinde ilaçlar alıyorsanız chia tohumunu tüketmemelisiniz. Aldığınız ilaçların tersine kanın çok incelmesine, kan basıncının düşmesine neden olabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: