Gece Uyanan Bebek için İngiliz Anneden Kesin Çözüm! Deliksiz Uyku Hayal Değil :)

Bebeklerin gece uyanmalarının en büyük sebeplerinden biri emziklerinin ağızlarından düşmüş olması değil mi? Eğer emzik kullanan bebeği olan veya olmuş annelerden biriyseniz buna kafa salladığınızı hisseder gibiyim. Her ne kadar emziği 2.5 yaşında bırakmış olsak da hayatımızın 2 yılı emzik düştü diye uyanmalarla geçti. Ve bu yazımızda kendi çözümünü üreten ve bu çözüm bir çok anne tarafından da onaylanan İngiliz anne ne yapmış da 8 ay boyunca deliksiz uyku çekmiş göreceğiz 🙂

Bir çok ebeveyn geceleri neredeyse saatte bir uyanıp ağızdan düşen emziği yatak altından, yastık kenarından, yerlerden toplayarak ufaklığın ağzına koyma rutiniyle uzun aylarca uğraşırlar. Ama o emzik kısa süre sonra tekrar ağızdan düşer.

İngiliz ebeveyn sitesi “The Motherload” üyesi olan Laura Gerson bu sorun için aslına bakılırsa oldukça basit bir çözüm üretmiş ve 8 aydır bu çözüm sayesinde hiç uyanmadan deliksiz bir uyku uyuyabiliyormuş. Buldukları çözümün işe yaramasına kendileri de bir o kadar şaşkınlar ve olayın komikliğini göstermek adına The Motherload’un facebook sayfasında resmi paylaşmışlar. Aldıkları tepkiler ise şaşırtmış gerçekten kendilerini.

Ben de bu durumu yaşayan bir anne olarak keşke daha önce paylaşmış olsalardı da ben de uygulasaydım diyorum. Blog’da da paylaşarak başka annelere faydası olsun istedim.

Gece Uyanan Bebek için Basit Çözüm

Beşikte tek bir emzik kullandığımız zaman o emziğin yerlere düşmesi, bazen kaybolması sorunuyla geceleri çok uğraştığını anlayan Laura, bebek yatağına 10 ya da daha fazla emzik yerleştirmeye başlamış. Resimde de görebileceğiniz gibi, elinin uzandığı her yerde bir emzik olunca, gece uyansa bile bir tanesine erişip emerek uyumaya devam ediyormuş minik Amelia 🙂

Laura’nın dediğine göre, Amelia gün içerisinde emzik kullanmıyormuş. Geceleri de sakinleşmek amacıyla kullanıyormuş. Bulduğu bu basit çözüm de emziğe ihtiyaç duyduğu anda bir tane bulup uykuya devam etmesine yarıyormuş. Bazen sadece emziği elinde tutmak bile bebeğini rahatlatıyormuş. Bulamadığı zaman da ağlayarak ebeveynleri uyandırıyormuş.

Bu paylaşımı yaptıktan sonra biz niye bu çözümü daha önce düşünmedik gibi tepkilerle karşılaşmışlar. Ben de aynı fikirde olan bir anneyim. Deliksiz bir uykunun aslında ne kadar değerli olduğunu yeni yeni anlayabiliyoruz. Bulut’un emzik kullandığı ve uyku düzeninin olmadığı dönemde gerçekten işime yarardı eminim. Çünkü gece defalarca zombi modunda uyanıp emziği ağzına geri verip tekrar sızma rutinimiz vardı.

Anne-baba olmak gerçekten zor bir görev. Özellikle uyku konusunda bir düşkünlüğünüz varsa eminim bazı geceler uykusuzluk yüzünden siz de acı hissetmişsinizdir 🙂 Belki bu çözüm de sizlere faydalı olabilir.

İyi uykular!

Orjinal hikaye için kaynak: MOLO Parenting Hack: The Ten Dummy Trick

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: