Meraklısına: Teraryum için Yapraktan Sukulent Çoğaltma

Teraryum son yılların en popüler dekorasyon objesi oldu. Artık doğum günlerinde eve ya da işyerlerine bile çiçek olarak terartumlar gönderiliyor. Çocukların ya da bebeklerin doğum günlerinde hatıra olarak sukulentler sağıtılıyor.

Hal böyle olunca, biz anneler elimize geçen sukulenleri nasıl çoğaltırız diye düşünmeye başlıyoruz. Oğlumun 1 yaş hediyelikleri arasında hatıra sukulent hazırlatmıştım. Evde kendime de hatıra olarak sakladığım sukulent bitkilerimi nasıl çoğaltırım arayışına girip bu yazıda anlatılan şekilde çoğaltmayı başardım.

Bir çok sukulent çeşidinin bu yazıda anlatılan şekilde çoğaltılabileceği söyleniyor. Eğer bizim denediğimizden farklı bir sukulent sahibi iseniz, elinizdekini de denemekte fayda var.

Yapraktan Sukulent Çoğaltma Nasıl Yapılır?

Ortam nasıl olmalı?

 • Oda sıcaklığında,
 • Aydınlık fakat doğrudan güneş almayan oda,
 • Tercihen bahar aylarında,
 • Sık sık havalandıran ferah bir oda olmalı.

Yaprak nasıl koparılmalı?

 • Bazı türlerin yaprakları dokununca hemen düşer,
 • Bazı türlerin yaprakları daha sağlam olabilir. İki parmağınızla yaprağı çekip gövdeden ayrılmasını sağlayın.
 • Gövdeden ne kadar pürüzsüz ve temiz ayrılırsa, yeni bitki üreme şansı o kadar yüksek olur.
 • Alkolle temizlenmiş keskin bir bıçak da kullanabilirsiniz.

 

Sukulent Çoğaltma

 • Yaprakların kopan yerlerinin kuruması için birkaç gün kısmen loş ve hava alan bir ortamda bekletin. Nemli olan yerin bir yara gibi kuruması gerekmektedir.
 • Ardından yapraklarınızı iri taneli kum bulunan saksınıza yatay olarak yerleştirin. Kuma gömmüyoruz, sadece üzerinde duruyorlar.
 • Toprağı su sıkarak nemlendirmeye özen gösterin. Sulama suyunu kolar nedeniyle birkaç gün dinlendirmeniz önerilir. Toprağın kurumaması ve sürekli nemli kalmasına dikkat edin. Sukulentler suyu köklerinden değil, etraflarındaki nemli havadan alırlar. Bu nedenle yüzey nemli olmalı. Bu nedenle çıkacak olan kökleri de toprağa gömmenize gerek bulunmamaktadır.

İşte bu kadar!

Bu basit bakım işlemiyle birkaç hafta içinde minicik kökler oluşmaya başladığını göreceksiniz. Yapraklar tamamen kuruyana kadar bitkilere şans verin. Bazen çok çabuk, bazen geç çıkabiliyorlar. Yaprak kurumadan vaz geçmeyin. Enerjiyi yapraktan alıyorlar.

Bir süre sonra yavru sukulentler büyüyecek ve besin ihtiyacını karşıladıkları yaprakları da tamamen kuruyacaktır. Bu noktadan sonra yine sizin yardımınıza ihtiyaçları olacak. Sulamaya devam edin. Bitki büyüdükçe ortamın nemine göre suyu azaltın. Eğer soğuk ve esintisiz bir ortamsa sulamaktan kaçının.

Evinizin bol bol sukulentle dolması dileğiyle!

Teraryum Nasıl Yapılır konumuza da göz atın! Çoğalttığınız sukulentlere ev yaratın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: