Pestisit Nedir? Ufak Tefek Cinayetler ile Alakası Nedir?

Dizi izleyenler, özellikle Ufak Tefek Cinayetler meraklıları bir süre önce ‘Bu Pestisit Nedir?’ moduna girdiler. Bunlardan biri de benim!

Dizinin 3. bölümünde defalarca Oya’nın Pestisit geldi mi, nerde Pestisit deyip durmasıyla biz de merak ettik. Aslında olay Merve’yi korkutma operasyonunun bir parçasıydı. Oya, kızlarla bir aradayken birkaç defa ‘Bir hekim arkadaşım kızdığı bir hastasına tedavi adı altında zehir enjekte etti! Bence çok adil!’ benzeri yorumlarda bulundu. Sonra Merve’ye bir hormon tedavisi başlattı. Eğer izlemediyseniz 3. bölümü kesinlikle kaçırmayın.

Bölüm sonunda Oya elinde Pestisit kutusuyla enjeksiyon odasına girdi ve kutuyu masaya koydu. Enjeksiyona da her zamankinden farklı bir ilaç çekince Merve başladı bir tedirgin olmaya. Oya biraz yanabilir, sen araba sürme, ne olur ne olmaz gibi yorumlarda da bulununca hepimiz dedik ki ‘Aha, vallaha da zehirledi!’.

Tabii sonra ne olduğunu izleyenler biliyor. İzlemeyenlerin de kaçırmaması gereken ustalıkta bir bölümdü!

Bu bölümden sonra birçok izleyici Pestisit’in ne olduğunu araştırmaya başladı. Biz de bu yazımızda bunu açıklığa kavuşturalım dedik. Gelin hep beraber bakalım, neymiş bu Pestisit?

ufak tefek cinayetler

Pestisit nedir? 

Pestisit, zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlardır. Pestisit, kimyasal bir madde, virüs ya da bakteri gibi biyolojik bir ajan, antimikrobik, dezenfektan ya da herhangi bir araç olabilir. Zararlı organizmalar, insanların besin kaynaklarına, mal varlıklarına zarar veren, hastalık yayan böcekler, bitki patojenleri, yabani otlar, yumuşakçalar, kuşlar, memeliler, balıklar, solucanlar ve mikroplar olabilir. Her ne kadar pestisitlerin kullanılmasının bazı yararları olsa da insanlar ve diğer hayvanlar için potansiyel toksisiteleri nedeniyle bazı sorunlar da yaratabilir.

Birçok pestisit insanlar için de zararlıdır. Kullanıldıkları canlıların yiyecek şeklinde insanlar tarafından kullanılmaları sonucunda insanlarda yaygın hastalıklara ve istenmeyen sıkıntılı durumlara sebep olurlar. Kimyasal pestisitlerin ve etken maddelerinin AKUT toksik etkileri vardır.

Bununla ilgili ilk çalışmalar 70’li yılların başında, UNEP Stokholm İnsan Çevresi Konvansiyonu’nu hazırlayan süreçte göstermişlerdir. 30 yıl sonra ABD, Avustralya, Kanada, Japonya ve Yeni Zellanda, uluslararası baskılara boyun eğerek küresel anlaşma taslağının oluşturulmasına karar vermişlerdir.

Bu çalışmalar kapsamında KOK (Kalıcı Organik Kirleticileri) olarak adlandırılan içlerinde tarımda da kullanımı yaygın olan birçok kimyasal ürün bazı özel durumlar hariç yasaklanmış ve KOK özelliği taşıyan yeni kimyasallarında üretilmesi yasaklanmıştır. Bu anlaşma kapsamında; aldrin, endrin, toksafen, klordan, dieldrin, heptakol, mireks, DDT ve endüstriyel kimyasallar olan heksaklorobenzen ve PCB’ler yasaklanmış ve stokları takip altına alınmıştır.

Türkiye’de Çok ve ark. tarafından yapılan birçok çalışmada anne sütlerinde belirli oranda bu kimyasallar bulunmuştur. Kalıcı Organik Kirleticilerden olan organik klorlu pestisitler ise Cafer Turgut ve ark. tarafından yapılan birçok çalışmada tespit edilmiş ve Toros dağlarında ise uzaktan taşınım tespit edilmiştir.

Tarım ilaçlarının kan hücreleri üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Organofosforlu insektisitler eritrositlerin (kırmızı kan hücreleri) membran özelliklerini değiştirerek eritrosit fonksiyonun engellemektedir. Diğer bazı pestisitler de eritrositlerin boyutlarının ve yüzey şekillerinin bozulmasına ve eritrosit antioksidan sistem enzimlerinin aktivitelerinin değişmesine sebep olmaktadır.

Pestisitlerin en önemli etkilerinden biri de asetilkolinesteraz enzimini inhibe etmeleridir. Bu durumda alt beyin kökünde solunum kontrol merkezlerinin baskılanması ile canlı ölüme gider. Yine pestisitlerde yapılan bir araştırmada pestisitlerin TCA enzimlerinin (malat dehidrojenaz, süksinat dehidrojenaz) inhibe olmasına sebep olduğu bulunmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: