Meraklısına: Teraryum Nasıl Yapılır?

Müstakil veya kendi bahçesi olan bir ev neredeyse herkesin hayalinde vardır. İş hayatı yüzünden birçoğumuz şehirlerde beton yığınlarının arasında sıkışıp kalmış durumdayız. Evde minicik odalarda hazırlayabileceğiniz teraryumlar şehir hayatında bize birazcık olsun bahçeyle uğraşma hissi verebilir. Edineceğiniz bu hobi ile hayal ettiğiniz bahçelerin minyatürünü teraryum ile yapmanız mümkün. Peki teraryum nasıl yapılır?

Doğadaki bitkilerin yaşam ortamlarının taklit ederek hazırlayacağınız teraryum bitkiler için hazırlanmış, dilerseniz içerisine minik hayvanları yerleştirebileceğiniz birer akvaryumdur. Teraryumları hazırlarken yaşam şartları bakımından birbiriyle uyumlu bitkileri seçmeniz gerekir. Teraryumlar ile birlikte yapabilecekleriniz sadece sizin hayal gücünüz ile sınırlıdır. İsterseniz bir çöl, isterseniz saklı bir vadi, isterseniz bir göl kenarı.

İşin keyifli kısımlarından biride hayal ettiğiniz şeyi kendi ellerinizle hayata geçirmeniz bu atmosferi kendiniz oluşturmanızdır. İsterseniz malzemelerin tamamını satın alabilir, isterseniz bazı çiçekçilerde hazır satılan teraryumlardan satın alıp değişiklik yapabilirsiniz.

Doğru bitkilerin seçimi, biraz renkli kum ve çakıl, biraz ince kömür, yaratıcılık ve el becerisini ortaya koyarak kendi teraryumunuzu kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Teraryumunuzunun uzun süre canlılığını koruması için kurulumun doğru yapılması ve bakımının aksatılmaması gerekmektedir. Evinizde gururla sergileyebileceğiniz teraryumun doğru kurulumu nasıl olmalıdır.

Teraryum Nasıl Yapılır?

  • Birbiriyle uyumlu canlılar seçmek en önemli noktadır. Yaşam şartları birbirine benzeyen canlıları sağlıklı kalma süreleri daha uzun olacaktır.
  • Kendi zevkinize uygun kavanoz, fanus, şişe veya camdan yapılmış herhangi bir kap seçerek temizleyiniz.
    Seçtiğiniz kabın en altına çakıl taşlarını özenli bir şekilde yerleştirerek teraryumunuzun temellerini atmış olacaksınız.
  • Toz halinde olan kömürleri çakılların üzerine yerleştirin. Kömür bitkilerde bakteri oluşumunu engelleyerek küflenmeyi önleyecektir.
  • Kömürlerin üzerine torf koyarak bitkileri yerleştirmeye hazırlık olarak bitkileri yerleştireceğiniz büyüklükte delikler açın.
  • Belirlediğiniz yerlere bitkilerinizi dilediğiniz gibi yerleştirin.
  • Deniz kabukları, taşlar ya da kırtasiyelerin minyatür bölümlerinde bulabileceğiniz oyuncaklar ile teraryumunuza bambaşka bir hava verebilirsiniz.

İlham vermesi için galerimizi inceleyebilirsiniz.

Teraryum için Yapraktan Sukulent Çoğaltma yazımıza da göz atın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: