6 Vücutta Yağlanma Çeşidi ve Kurtulma Yolları

Kilo verme konusunda sayısız yöntem var ve her biri için yüzlerce makale, tecrübe ve öneri bulabilmek mümkün. Ama asıl sorun, her yöntem farklı tip insanlarda işe yarıyor, bazılarında hiçbir etkisi olmuyor. Bunun nedeni de tabii ki hepimizin farklı vücut tiplerine sahip olması. O nedenle vücudumuzun nasıl kilo aldığını anlamamız ve buna göre etkili, sağlıklı kilo verme yöntemleri araştırmamız gerekiyor.

Obezite araştırmaları sırasında yağlanmayı 6 vücut şekliyle sınıflandırmışlar. Bu yağlanmalar vücudun farklı bölgelerinde birikerek kendilerini görünür hale getiriyorlar kısacası.

Bu yazımızda biz de bahsi geçen vücutta yağlanma çeşitlerini ve her vücut şekli için kilo verme yöntemleri konusunda önerileri paylaşıyor olacağız.

1. Tüm Üst Vücutta Yağlanma

Sebep:

Bu yağlanmanın genel nedeni, harcadığınızdan çok kalori tüketiyor olmanızdır. Bu da demek oluyor ki gereğinden fazla yiyorsunuz ve olmanız gerekenden daha hareketsiz bir rutininiz var.

Nasıl kurtulursunuz:

 • Aerobik egzersiz yapın, çünkü bu tip yağlanma hareketsiz bir vüduttan kaynaklanıyor. Yürüyüş, koşma ya da yüzme aktiviteleri günde 30 dakika yapıldığında yağları yakma konusunda yardımcı olacaklardır.
 • İşlenmiş şeker ve tatlandırılmış içecekleri tüketmeyi bırakın. Tatlı yiyecek ve içecekler size tokluk hissi vermezler, fazlaca kalori getirirler.

2. Alt Karın Yağlanması

Sebep:

Vücudun bu bölgesinde biriken yağların sebeplerinden bazıları stres, depreston ve endişedir. (Çok ilginç!)

Nasıl kurtulursunuz:

 • Tabii ki stresten uzak durun ve rahatlamaya çalışın. Stres hormonu Kortizol fazla salgılandığında yağları karın bölgesine yönlendiriyor. Belki meditasyon, Yoga ya da bazı nefes egzersizleri size iyi gelecektir.
 • Yeşil Çay için. Harika bir yağ yakıcısıdır. İhtiyacınız olduğunda sıcak bir bardak yeşil çay içmek sizi sakinleştirmeye yardımcı olur.

3. Alt Vücutta Yağlanma

 

Sebep:

Kalçalarınızın belirgin olarak geniş olmasının sebeplerinden biri fazla gluten tüketiyor olmanız olabilir. Eğer alt vücudunuzun boyutundan memnun değilseniz, glutensiz bir diyet denemeyi düşünebilirsiniz.

Nasıl kurtulursunuz:

 • Eğimli bir yürüyüş ya da merdiven kullanmak faydalı olur. Kalçalarınızdaki yağları yakmaya ve bacaklarınızı şekillendirmeye yardımcı olacaktır.
 • Kahvaltıyı ihmal etmeyin. Sabahları metabolizmanızı da uyandırmak için kahvaltı etmezseniz gün boyunca daha aç hissedecek ve gereğinden fazla yemek yiyeceksiniz.

4. Tüm Göbek Yağlanma

Sebep:

Aşırı alkol tüketimine bağlı olarak göbek yağlanması olabilir. O nedenle eğer göbeği küçültmek istiyorsanız alkol miktarını azaltmanızı öneririz.

Nasıl kurtulursunuz:

 • Alkolü azaltırsanız göbek yağlanmanızın büyük kısmı gidecektir. Alkol bunun yanında bir çok sağlık problemi yaratır.
 • Günlük besinlerinizi küçük porsiyonlara bölün ve daha sık yiyin. Bu metabolizmanızı hızlandıracaktır. Böylece hem enerjinizi koruyacaksınız hem de karındaki fazla şişilikten kurtulacaksınız.

5. Bacaklar Dahil Alt Vücut Yağlanması

Sebep:

Bu sorun genelde bacaklarda damar problemi olan ya da hamilelik dönemindeki bayanlarda görülür.

Nasıl kurtulursunuz:

 • Şişmeyi önlemek için fazla tuz tüketimini bırakmalısınız. Tuzlu bir beslenme düzenine sahipseniz vücudunuz gereğinden fazla su saklayarak şişmeye neden olacaktır.
 • 30 dakikadan fazla hareketsiz oturmayın. ara ara kalkıp yürümeye çalışın. Eğer uzanıp ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenme şansınız varsa yapın. Böylece vücudunuzdaki sıvının ayaklarınızda birikmesini önlemiş olacaksınız.

6. Sırt ve Göbekte Yağlanma

Sebep:

Ana sebeplerden biri hareketsizlik. O yüzden eğer karın ve sırt yağlarınız sizi rahatsız ediyorsa hemen egzersize başlamalısınız.

Nasıl kurtulursunuz:

 • Yeterli uyku uyuduğunuzdan emin olun.Uyku düzensizliği hormonlarınızda değişime neden olabilir, gereksiz açlık hissedersiniz ve bu da kilo alımına, yağların sırt ve göbekte birikmesine neden olabilir.
 • Lifli gıda tüketiminizi arttırın. Bu sayede iştahınız azalacak, gıdalardan aldığınız kalori oranı düşecek ve bel ile sırtınızı rahatlatacaksınız.

Görüldüğü üzere konu yine sağlıklı beslenme ile hareketli bir rutin kurmaya dayanıyor! Hepimizin bu düzeni kurabilmesi dileğiyle 🙂

Fotoğraflar: Depositphotos

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: