Yılbaşı Akşamı Evde Neler Yapılabilir?

Yeni yıl gecesini evde aile ve dostlarıyla geçirmeyi tercih eden bir çok insan var artık. Çocukların küçük olması, yılbaşı eğlencelerinin fazla pahalı olması, güvenlik endişeleri derken evde kutlamak daha cazip hale geliyor gerçekten. Biz de yılbaşı akşamı evde olmayı tercih eden kitleye dahil olduğumuz için nasıl eğleneceğimizi de biliyoruz artık 🙂

İster kalabalık, ister çekirdek aile olun, listemizdeki seçenekler her zaman eğlenmenize yardımcı oluyor. Aslında amaç ailece, dostlarla birlikte güzel ve kaliteli zaman geçirmekten ibaret. Yılbaşı olması bir araya gelmenin sebebi yalnızca.

Yılbaşı Akşamı Neler Yapılabilir?

HEDİYE ÇEKİLİŞİ

Okullarda da tercih edilen bu aktivite, yılbaşı akşamından birkaç gün önce yapılıyor aslında. Önce isimler yazılıyor bir kağıda ve sonra herkes bir kağıt seçerek kendisine çıkan kişiye hediye alıyor. Hediye alacak vaktin kalması için de bu aktivite önceden gerçekleştiriliyor.

Ev partisi şeklinde önden çekiliş yapmadan hediye alınarak da yapanlar oluyor. Partiye gelen herkes ufak bir hediye getiriyor. Parti sırasında kağıtlara yine isimler yazılarak rasgele biri seçiliyor. Önceden kime hediye alınacağı bilinmemiş oluyor ama bu da oldukça keyifli aslında 🙂

Hediyelere illaki para harcamak zorunda da değilsiniz. Kendi hazırladığınız güzel bir yılbaşı kartı, çocukların yaptığı el işleri gibi anlamlı şeyler de hediye olarak ömür boyu saklanmak üzere hazırlanabilir.

TOMBALA

Yılbaşı akşamı denince akla gelen ilk şey tombala değil midir? Peki tombalanın İtalya’dan çıkma olduğunu ve amacının eldeki parayı arttırarak hayır yapmak ya da gelir elde etmek olduğunu biliyor muydunuz? Sonrasında bir şekilde yılbaşı ile ilişkilendirmişiz. Dünyanın bir çok yerinde hala farklı isimlerle oynanan bir oyundur.

Biz ailece yıllardır bir araya gelince oynarız bu oyunu. Büyük küçük herkes katılır. Partimiz öncesinde özellikle bozuk para biriktirilir. Kişi başı 25 kuruş ile başlar her oyun. Her seferinde torbadan sayı çekme işini bir başkası üstlenir, büyük ya da küçük. 90’a rampapa denir. 35 demeyiz biz, İzmir’dir o 🙂 Tombala seansı bitince paraları evdeki çocuklara dağıtırız, kim kazanırsa kazansın. Arada hile yapar büyükler, çinko olsalar da söylemezler. Genelde çocuklar kazanır zaten 🙂

KARAOKE

Akıllı telefonların sayesinde karaoke artık evlere kadar geldi. Eline telefonu alan istediği bir şarkıyı söyler, doyasıya eğlenebilir.

SESSİZ SİNEMA

Eğer yılbaşı akşamı evde kalabalık bir grup olacaksanız en eğleneceğiniz oyunlardan birisidir. Biz aile olarak film izlemeye bayıldığımızdan çok keyif alıyoruz. Bİraz film bilgisi olan herkes kolaylıkla ve rahatlıkla oynayabilir bu oyunu. Oynamak isteyenler 2 eşit gruba ayrılıyor ve rakip takımın seçtiği filmi, kendi ekip arkadaşlarınıza hiç konuşmadan el hareketleriyle anlatmanız gerekiyor.

FİLM İZLEMEK

Evde toplanınca televizyondan uzak kalmak pek de mümkün olmuyor. Eskiden klasik yılbaşı programları çok keyifli oluyorlardı ama artık onlar da cazip gelmiyor insana. Bir diğer seçenek de güzel bir film açıp ailecek izlemek. Patlamış mısırları da unutmayın!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: